Bio-banding to proces grupowania sportowców na podstawie wskaźników związanych z wysokością ciała i dojrzewaniem, a nie wyłącznie z wiekiem chronologicznym (rocznikowym). Dzieci w tym samym wieku różnią się znacznie pod względem dojrzewania biologicznego, przy czym niektóre osoby dojrzewają wcześniej, na czas lub z opóźnieniem w stosunku do swoich rówieśników. Czas dojrzewania ma ważne następstwa dla rywalizacji i treningu.
Zwiększona świadomość i zainteresowanie tematem dojrzewania wywołały ponowne zainteresowanie badaniami i zastosowaniem koncepcji Bio-banding. Niniejszy przegląd opisuje cel i proces bio-bandingu, potencjalne korzyści i ograniczenia oraz opisuje niektóre ostatnie postępy w jego zastosowaniu w sporcie młodzieżowym. Strength & Conditioning Journal, 39(2), 34-47
Bio-Banding w sporcie młodzieżowym: Podstawy, koncepcja i zastosowanie.
Różnice międzyosobnicze w wielkości, stanie dojrzałości, funkcjonowaniu i zachowaniu wśród młodzieży w tym samym wieku chronologicznym (CA) od dawna stanowią problem przy grupowaniu w sporcie. Bio-banding jest najnowszą próbą dostosowania się do różnic związanych z dojrzałością wśród młodzieży w sporcie. Historyczne podstawy koncepcji dopasowania do dojrzałości i jej znaczenie dla sportu łodzieżowego, a także bio-banding jako obecnie stosowany, są przedmiotem artykułu. Dopasowanie dojrzałości w sporcie było często zauważane, ale nie było systematycznie stosowane. Bio-banding jest najnowszą wersją dopasowywania dojrzałości do grupowania młodych sportowców w „zespoły” lub grupy oparte na cechach innych niż wiek kalendarzowy („rocznik”). Procent przewidywanej dorosłej wysokości ciała w czasie obserwacji jest szacunkowym wskaźnikiem stanu dojrzałości. Kilka zastosowań bio-bandingu w piłce nożnej młodzieży wykazało pozytywne reakcje zawodników i trenerów. Bio-banding zmniejsza, ale nie eliminuje, zmienność związaną z dojrzałością. Potencjalna użyteczność bio-bandingu dla odpowiedniego obciążenia treningowego, zapobiegania urazom i oceny sprawności fizycznej wymaga większej uwagi, szczególnie w okresie skoku pokwitaniowego. Obecnie stosowane równanie predykcji dorosłej wysokości ciała wymaga dalszej oceny oraz szerszego wdrożenia w środowisku sportu i wychowania fizycznego.